1.06.2017: Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka / International Conference on Human Rights

Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie

Wydział Prawa Uniwersytetu w Walencji (Hiszpania)

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie

Uniwersytet Studiów Międzynarodowych w Rzymie (Włochy)

Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja)

Uniwersytet LUM z Cassamassima (Włochy)

mają zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka

Temat: ,,Potrzeby jako współczesny determinant treści praw człowieka''

Termin:  1 czerwca 2017 roku.

Misja: Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka jest organizowana przez WSGE w Józefowie, WPiA Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydział Prawa Uniwersytetu w Walencji (Hiszpania), Wydział Nauk Politycznych Uniwersytetu w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Uniwersytet LUM z Cassamassima koło Bari (Włochy), Uniwersytetem Studiów Międzynarodowych w Rzymie (Włochy). Za każdym razem wybierany jest temat, który koresponduje z aktualnymi problemami na świecie. Stąd tym razem temat konferencji brzmi następująco: Potrzeby jako współczesny determinant treści praw człowieka. Dogmatyczne rozważania nad prawami człowieka w powiązaniu z ich historią stają się coraz mniej zrozumiałe zwłaszcza młodemu pokoleniu. Coraz większa część ponowoczesnego społeczeństwa zaczyna myśleć kategoriami potrzeb. Liczne partie polityczne budują swoja ofertę właśnie na definiowaniu i zaspakajaniu potrzeb społecznych. Stąd konieczne jest uczynienie interdyscyplinarnej refleksji nad wpływem potrzeb jednostki i społeczeństwa na zrozumienie treści praw człowieka.

Adresaci: Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Stąd do uczestnictwa w niej organizatorzy zapraszają: prawników, psychologów, socjologów, teologów, kanonistów, antropologów, historyków a także polityków.

Panel I: Bezpieczeństwo jako podstawowa potrzeba człowieka w epoce ponowoczesnej

Coraz liczniejsze konflikty zbrojne oraz rozwój terroryzmu światowego sprawia, że bezpieczeństwo jest wartością wyżej stawianą niż wolność indywidualna. Ograniczenia tej wolności postępują w tempie geometrycznym wraz z rozwojem nowych technologii elektronicznych. Rodzi się zatem pytanie o wpływ potrzeb współczesnego człowieka na hierarchię jego wartości.

Panel II: Potrzeby człowieka a programy partii politycznych współczesnej Europy

Programy partii politycznych są nakierowane głównie na zaspakajanie bieżących potrzeb człowieka jako jednostki czy też jako grupy. W konsekwencji budowane są programy wyborcze oparte głównie na populizmie. W tej perspektywie rodzi się pytanie o edukację społeczną, poziom polityki, rzeczywistej partycypacji społeczeństwa w polityce, wolność słowa i myśli, równości wszystkich wobec prawa, wolności religijnej.

Panel III: Potrzeby człowieka a jakość stanowionego prawa

Zmienność potrzeb człowieka oraz dostosowywanie do nich przepisów prawa powoduje dość szybkie powiększanie się liczby nowych aktów prawnych krajowych, unijnych i międzynarodowych. W tej optyce rodzi się pytanie o jakość prawa, możliwość poznania wszystkich regulacji, możliwości realizacji prawa do sprawiedliwego sądu.

Panel IV: Potrzeby człowieka – odbicie starego czy nowego świata

Położenie akcentu na potrzeby człowieka rodzi konieczność ich zdefiniowania, a być może wyselekcjonowania potrzeb ponadczasowych, możliwych do akceptacji przez różne kultury. Czy można mówić o obiektywizacji potrzeb indywidualnych i zbiorowych człowieka? Czy takie potrzeby mogłyby stać się nową podstawą zdefiniowania i systematyzacji praw człowieka?

Wszelkie informacje na temat konferencji znajdą Państwo na stronie www.hrc.edu.pl  gdzie możecie Państwo zarejestrować się on-line.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z panią Iwoną Florek mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefonicznie +48 22 780 10 07 wew. 23.