Zarządzanie bezpieczeństwem w Unii Europejskiej wobec globalnych zagrożeń

Tytuł konferencji: Zarządzanie bezpieczeństwem w Unii Europejskiej wobec globalnych zagrożeń

Konferencja z dnia: 17 listopada 2008

Miejsce: Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi

Cel konferencji:
Współczesny świat nie pozostaje pozbawiony odczuwanych i realnych zagrożeń, których genezy należy upatrywać w napięciach politycznych, ekonomicznych, nacjonalizmie, antagonizmach etnicznych czy religijnych. Sprzeczność i zróżnicowanie interesów generuje niebezpieczeństwa o wielorakim charakterze: od konfliktów zbrojnych i zamachów terrorystycznych do przestępczości pospolitej i zorganizowanej, ekscesów chuligańskich, infekowania systemów informatycznych czy korupcji. Obok niebezpieczeństw wywoływanych postawą i działalnością człowieka, niebagatelnego znaczenia dla bezpieczeństwa nabierają też kataklizmy naturalne. Proces globalizacji powoduje, że również zagrożenia o charakterze międzynarodowym szybko stają się realnym niebezpieczeństwem destabilizującym bezpieczeństwo krajowe bądź lokalne.
Bezpieczeństwo - jako stan braku zagrożenia, stan spokoju - jest jedną z podstawowych wartości człowieka. Podstawowym zadaniem władz państwowych jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Zarządzanie bezpieczeństwem jest więc procesem zmierzającym do zmniejszania ryzyka zagrożenia.

Tematy, omawiane problemy, obszary tematyczne:
-Rola administracji publicznej w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku publicznego
-Zarządzanie w stanach nadzwyczajnych
-Edukacja na rzecz bezpieczeństwa
-Podstawowe dylematy współczesnej polityki kryminalnej: represja czy prewencja?

Uczestnicy konferencji:
-przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Obrony Cywilnej, Wojska Polskiego, Służby Celnej, PKP — SOK, sztabów zarządzania kryzysowego, specjalistów spraw obronnych i ochrony informacji niejawnych, menedżerów agencji ochrony i usług detektywistycznych.
-pracownicy naukowi i naukowo-dydaktyczni publicznych i niepublicznych uczelni wyższych, szczególnie prawnicy, administratywiści, socjolodzy, pedagodzy, kryminolodzy.
-przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej
-studenci

Organizacja konferencji:
-obrady plenarne
-dyskusja w czterech panelach
-podsumowanie ustaleń w pracach panelowych
-przyjęcie rezolucji skierowanej do najwyższych władz w państwie w sprawie stanu i zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego państwa

Komitet naukowy:
• Prof. dr hab. Wincenty Bednarek – przewodniczący