Tytuł konferencji: Bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczpospolitej Polskiej na tle innych państw Unii Europejskiej - stan obecny oraz perspektywy zmian

Konferencja z dnia: 16 listopada 2009

Miejsce: Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi

Tematy, omawiane problemy, obszary tematyczne:
1. Główne zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego
2. Udział społeczeństwa w zapobieganiu przestępczości – dotychczasowe doświadczenia i modelowe rozwiązania
3. Idea pomocniczości państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego
4. Bezpieczeństwo wewnętrzne – centralizować, czy decentralizować?

Komitet naukowy:

Głos zabrali:
prof. dr hab. Bronisław Sitek,
JM Komendant-Rektor WSPol. prof. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz,
Prof. Sebastiano Tafaro, reprezentujący Uniwersytet w Bari (Włochy)
Podinspektor Robert Żebrowski – Komendant Powiatowy Policji w Otwocku
prof. dr hab. Marek Lisiecki – w imieniu organizatorów
godz. 10.15-11.45
I SESJA: Zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego oraz przeciwdziałanie im
Przewodniczący: prof. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz
1. prof. dr hab. WITOLD POKRUSZYŃSKI: Kryteria bezpieczeństwa narodowego (WSGE)
2. prof. dr hab. ANDRZEJ MISIUK: Jaka Policja w zjednoczonej Europie (UWM)