17.02.2016 - Kryzys a postęp w życiu społeczno-kulturowym, politycznym i gospodarczym Europy XXI wieku

KONFERENCJA NAUKOWA

„Kryzys a postęp

w życiu społeczno - kulturowym, politycznym i gospodarczym Europy XXI wieku”

17 luty 2016 rok

Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie

Program konferencji

Zjawisko kryzysu jest niezwykle skomplikowane. Pojęcie kryzysu zaś nie jest jednoznaczne. Można je rozumieć z perspektywy różnych nauk na wiele sposobów. Mówiąc o kryzysie mamy przeważnie na myśli kryzys finansowy lub/i ekonomiczny. Jednak kryzys duchowy, kulturowy czy intelektualny jest nie mniej realny. Symptomów kryzysu (świadczących o swoistym nowym europejskim nieładzie) jest wiele. Można tu wymienić takie zjawiska obecne we współczesnym życiu społecznym, politycznym i gospodarczym jak:

• kulturowy zamęt, „rozproszenie umysłu,” irracjonalizm;
  • dynamiczny rozwój kultury masowej;
  • biurokratyzacja życia publicznego;
  • technokracja, kult rozumu, degradacja środowiska naturalnego;
  • upadek tradycyjnych wartości etycznych, a zwłaszcza dewaluacja wartości europejskich, które, zgodnie z koncepcją Schumana, Adenauera i De Gasperiego (pomysłodawców europejskiej wspólnoty państw i narodów), miały stanowić fundament odradzającej się po wielkiej wojnie Europy.

Należy również pamiętać i o tym, że „kryzys jest tym złożonym czasem gdy dostrzega się nieprzydatność zastanych prawd, założeń, norm i zasad, gdy szuka się i znajduje nowe.” W związku z tym czas kryzysu można rozumieć jako wzmożony okres aktywności twórczej „gdy murszeje zastałość i wyłaniają się zręby tego, co nowe, i co ma być przyszłością kulturową” (A. Motycka). Kryzys może stanowić bowiem etap swoistego przesilenia, po którym nastąpi przyspieszony rozwój i epoka postępu. Kryzys zatem może być również konstruktywny i twórczy.

Do wymiany poglądów i dyskusji nad ambiwalencją zjawiska kryzysu a miejscem postępu na początku XXI wieku w Europie zapraszamy pracowników naukowo-dydaktycznych Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie, której patron - Alcide De Gasperi - był przecież jak nikt inny świadkiem kryzysu Europy, lecz również współautorem idei jej odrodzenia i rozwoju.

Proponujemy wymianę poglądów i dyskusję w dwóch panelach:

• kryzys a/i postęp społeczno - kulturowy (edukacyjny, demograficzny, wartości)
  • kryzys a/i postęp polityczno –gospodarczy (bezpieczeństwo, ekonomia, zarządzanie)

Wynikiem naukowego spotkania pracowników WSGE będzie publikacja artykułóww punktowanym czasopiśmie uczelnianym „Journal of Modern Science”.

Ważne terminy:

1. Zgłoszenia uczestnictwa w konferencji:
    do dnia 31.01.2016 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem w tytule e-maila: „WSGE luty 2016”. W zgłoszeniu prosimy podać nazwisko/ nazwiska autorów; temat i główne tezy. Czas trwania wystąpienia 10-15 minut.
  2. Przesłanie artykułu:
    do dnia 15.03.2016 r. na adres Wydawnictwa WSGE Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  3. Standard pisania artykułu w załączniku do niniejszego zaproszenia.

Komitet naukowy

JM Dr Tadeusz Graca - Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie

Prof. nadzw. dr hab. Magdalena Sitek - Prorektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie

Dr Małgorzata Such-Pyrgiel -Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły GospodarkiEuroregionalnejim. Alcide De Gasperi w Józefowie