Tworzymy aktywne społeczeństwo

17.02.2016 - Kryzys a postęp w życiu społeczno-kulturowym, politycznym i gospodarczym Europy XXI wieku

KONFERENCJA NAUKOWA

„Kryzys a postęp

w życiu społeczno - kulturowym, politycznym i gospodarczym Europy XXI wieku”

17 luty 2016 rok

Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie


Program konferencji

 

Zjawisko kryzysu jest niezwykle skomplikowane. Pojęcie kryzysu zaś nie jest jednoznaczne. Można je rozumieć z perspektywy różnych nauk na wiele sposobów. Mówiąc o kryzysie mamy przeważnie na myśli kryzys finansowy lub/i ekonomiczny. Jednak kryzys duchowy, kulturowy czy intelektualny jest nie mniej realny. Symptomów kryzysu (świadczących o swoistym nowym europejskim nieładzie) jest wiele. Można tu wymienić takie zjawiska obecne we współczesnym życiu społecznym, politycznym i gospodarczym jak:

 • kulturowy zamęt, „rozproszenie umysłu,” irracjonalizm;
 • dynamiczny rozwój kultury masowej;
 • biurokratyzacja życia publicznego;
 • technokracja, kult rozumu, degradacja środowiska naturalnego;
 • upadek tradycyjnych wartości etycznych, a zwłaszcza dewaluacja wartości europejskich, które, zgodnie z koncepcją Schumana, Adenauera i De Gasperiego (pomysłodawców europejskiej wspólnoty państw i narodów), miały stanowić fundament odradzającej się po wielkiej wojnie Europy.

Należy również pamiętać i o tym, że „kryzys jest tym złożonym czasem gdy dostrzega się nieprzydatność zastanych prawd, założeń, norm i zasad, gdy szuka się i znajduje nowe.” W związku z tym czas kryzysu można rozumieć jako wzmożony okres aktywności twórczej „gdy murszeje zastałość i wyłaniają się zręby tego, co nowe, i co ma być przyszłością kulturową” (A. Motycka). Kryzys może stanowić bowiem etap swoistego przesilenia, po którym nastąpi przyspieszony rozwój i epoka postępu. Kryzys zatem może być również konstruktywny i twórczy.

Do wymiany poglądów i dyskusji nad ambiwalencją zjawiska kryzysu a miejscem postępu na początku XXI wieku w Europie zapraszamy pracowników naukowo-dydaktycznych Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie, której patron - Alcide De Gasperi - był przecież jak nikt inny świadkiem kryzysu Europy, lecz również współautorem idei jej odrodzenia i rozwoju.

Proponujemy wymianę poglądów i dyskusję w dwóch panelach:

 • kryzys a/i postęp społeczno - kulturowy (edukacyjny, demograficzny, wartości)
 • kryzys a/i postęp polityczno –gospodarczy (bezpieczeństwo, ekonomia, zarządzanie)

Wynikiem naukowego spotkania pracowników WSGE będzie publikacja artykułóww punktowanym czasopiśmie uczelnianym „Journal of Modern Science”.


Ważne terminy:          

 1. Zgłoszenia uczestnictwa w konferencji:
  do dnia 31.01.2016 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem w tytule e-maila: „WSGE luty 2016”. W zgłoszeniu prosimy podać nazwisko/ nazwiska autorów; temat i główne tezy. Czas trwania wystąpienia 10-15 minut.
 2. Przesłanie artykułu:
  do dnia 15.03.2016 r. na adres Wydawnictwa WSGE Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 3. Standard pisania artykułu w załączniku do niniejszego zaproszenia.

Komitet naukowy

JM Dr Tadeusz Graca - Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie

Prof. nadzw. dr hab. Magdalena Sitek - Prorektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie

Dr Małgorzata Such-Pyrgiel -Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły GospodarkiEuroregionalnejim. Alcide De Gasperi w Józefowie

Prof. zw. dr hab. Bronisław Sitek - Prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

Dr Kateryna Novikova

Dr Dorota Łażewska

Dr Łukasz Roman

Dr Grzegorz Winogrodzki

Dr Tomasz Wrzosek

Komitet organizacyjny

Dr Kateryna Novikova

Dr Robert Lisowski

Dr Dorota Łażewska

Dr Łukasz Roman

Dr Grzegorz Winogrodzki

Dr Tomasz Wrzosek

Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Zapraszamy na YouTube
YouTube