Filozofia dla pracujących

Liczba stron:185

Oprawa:miękka

format:148x211 mm

Słowa kluczowe: tomizm;  marksizm; neopozytywizm; fenomenologia; personalizm; ekofilozofia

Fragment wstępu / Opis:

Czym jest filozofia?

Filozofia interesuje nie tylko specjalistów pracujących na uniwersytetach lub w instytucjach naukowych. Faktycznie każdy filozofuje, nawet nie określając tego mianem filozofii1. Filozofowanie można uznać za „sprawę człowieka jako takiego”. Dlatego też filozofia zajmuje ważne miejsce w życiu codziennym oraz w świecie kultury. I tak filozofia, jako jeden z przedmiotów akademickich - znajduje się w programie wyższych uczelni. Treści filozoficzne są również obecne w literaturze pięknej (np. „Dżuma” A. Camusa), w sztukach teatralnych (np. „Za drzwiami zamkniętymi” J. P. Sartre’a) oraz w powieściach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży (np. „Bromba i filozofia” M. Wojtyszki). Przemyślenia filozoficzne stanowią także fundament programów, celów oraz metod nauczania.

Jest tak dlatego, gdyż filozofia to ogólna wiedza o rzeczywistości, którą ludzie, niezależnie od wieku, wykształcenia czy stanowiska pragną poznać i zrozumieć, nawet nie zawsze uświadamiając sobie takie pragnienia. Informacje owe dotyczą bowiem rzeczy najważniejszych dla każdego człowieka. Chodzi przecież o jego zasadnicze problemy np. sens życia i śmierci, wartość cierpienia, istota miłości i przyjaźni, dążenie do szczęścia, prawda o dobru i złu, zagadnienie prawdziwości lub fałszu w poznawaniu świata2.

download table of contents / pobierz spis treści

download full PDF / pobierz całą publikację