Piśmiennictwo sakralne w dziejach Polski do końca XVIII wieku na tle powszechnym

Autor/rzy:

pod redakcją Jana Gancewskiego, Stanisława Bułajewskiego i Andrzeja Wałkówskiego

Rok Wydania:2012

Miejsce Wydania:Józefów

Wydawnictwo: WSGE

ISBN:978-83-89151-47-6

Liczba stron:282

Oprawa:miękka

format:148x211 mm

Słowa kluczowe: historia piśmiennictwa sakralnego

Fragment wstępu / Opis:

Przed czterema laty, bo w grudniu 2004 roku, spotkaliśmy się na naszej pierwszej konferencji dotyczącej dziejów piśmiennictwa. Traktowała ona o jego stronie pragmatycznej, użytkowej, czy jak kto woli - praktycznej1. Jako człowiek praktyczny zapowiedziałem, że nie będzie to nasze ostatnie spotkanie. Powiedziałem wówczas – cytuję: Dziś piśmiennictwo pragmatyczne! Jutro piśmiennictwo sakralne! Zmobilizowany tymi słowy wobec uczestników konferencji z całej Polski, wobec swojego olsztyńskiego środowiska historyków, zachęcony przez swoich mocodawców, wspólnie z Panem Doktorem Janem Gancewskim i naszymi młodszymi Kolegami ze studenckiego koła naukowego, dotrzymaliśmy obietnicy. Tak oto spotykamy się w jeszcze młodych murach naszego Wydziału. O ile wcześniej korzystaliśmy z gościnności uniwersyteckiego ośrodka w pięknej Ostródzie, dzisiaj możemy cieszyć się ze spotkania w nowej siedzibie Wydziału Humanistycznego na nie mniej pięknym Kortowie. Czas, który upłynął od ostatniej konferencji, wykorzystaliśmy dobrze. Wydano materiały z sesji w Ostródzie. Nawiązano nowe kontakty, w tym zagraniczne – chodzi o ośrodek naukowy w Brnie – mamy stamtąd dwóch referentów.

[wyczerpany nakład]

download table of contents / pobierz spis treści

download full PDF / pobierz całą publikację