Sprawozdanie z konferencji "Bezpieczeństwo informacji - wyzwania dla gospodarki i administracji"

W dniu 5 września 2014 roku w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku odbyła się druga międzynarodowa konferencja naukowa  z cyklu Innowacja – Administracja pt. „Bezpieczeństwo informacji – wyzwania dla gospodarki i administracji”.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego i Senatu JM Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej dr Tadeusz Graca powitał przybyłych przedstawicieli wielu instytucji krajowych i zagranicznych, m.in. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia M.P. Dragomanowa z Kijowa, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwesytetu Łódzkiego oraz Karamanoglu Mehmetbey University z Turcji, Haceteppe Uniwersytetu w Ankarze z Turcji.

W szczególności powitał prof. zw. dr hab. Elżbię  Ura i prof. Stanisława Pieprznego z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Antonio Magliulo z Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych w Rzymie, insp. Andrzeja Ostasa - Zastępcę Dyrektora Głównego Sztabu Policji KGP, dra Ireneusza Przeklasę - Dyrektora Biura Informatyki Urzędu ds. Cudzoziemców, Marcina Kaszubę - Administratora Bezpieczeństwa Informacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, insp. Dariusza Deptałę - Dyrektora Regionalnego Krajowego Stowarzyszenia Informacji Niejawnych, Radosława Maćkiewicza – Prezesa Stowarzyszenia Informatyków Polskich, dr. inż. Grzegorza Sarwasa z firmy Lingaro Sp. z o o.

Przybyłych gości powitał także prof. zw. dr hab. Bronisław Sitek – Prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa podkreślając rangę wydarzenia. Poinformował o nawiązaniu bliższej współpracy naukowej z Uniwersytetem Studiów Międzynarodowych w Rzymie i życzył owocnych obrad.

Jak wskazał  JM Rektor w wystąpieniu inaugurującym celem konferencji jest „wykazanie znaczenia informacji we współczesnym świecie, aby uzmysłowić sobie i innym, że bezpieczeństwo informacji, czyli mówiąc prościej jej ochrona, jest niezmiernie istotnym działaniem zapobiegającym zakłóceniom w płynnym rozwoju gospodarki i biznesu. Jest także niezmiernie istotnym czynnikiem decydującym o możliwości wprowadzania postępu i innowacyjności.” Podkreślił także wagę podtytułu konferncji „wyzwania dla gospodarki i administracji wskazuje na konieczność dopasowania, uwzględnienia w swoim istnieniu, rozwoju, działaniu – zarówno gospodarki jak i administracji – tych zadań i tych tendencji, które w obszarze informacji i jej ochrony mają znaczenie szczególne”.

Konferencja podzielona była na panele tematyczne: Informacja podstawą funkcjonowania samorządów, Informacja a bezpieczeństwo, Informacja w edukacji, Informacja a prawo, Informacja podstawą rozwoju ekonomicznego , w trakcie których zebrani mogli zaprezentować swoje referaty zgodnie z zainteresowniami i tematyką konferencji.

Efektem wymiernym konferencji jest wydanie 3 monografii recenzowanych pt. „Wymiary ochrony informacji i polityki bezpieczeństwa - Państwo – Prawo – Społeczeństwo”, „Bezpieczeństwo informacji państwa i biznesu”, „Consumer Protection - selected issues of the information safety”.

Obrady podsumowali prof. Elżbieta Ura, prof. Stanisław Pieprzny i prof. Bronisław Sitek zachęcając do dalszego rozwijania  tematu innowacji w administracji i organizacji kolejnych konferencji.

konferencja konferencja naukowa
JM Rektor dr Taduesz Graca prof. zw. dr hab. Bronisław Sitek