• 5 listopada
  • 25 listopada
  • 16 grudnia
  • 13 stycznia
  • 27 stycznia
  • 10 lutego
  • 11 marca
  • 25 marca
  • 15 kwietnia 
  • 13 maja 
  • 27 maja
  • 17 czerwca
  • 6.11.2023 
  • 13.11.2023 
  • 4.12.2023 
  • 18.12.2023 
  • 29.01.2024 

Kierownik: dr Maciej Ciesielski,
prof. dr hab. Magdalena Sitek,
dr Barbara Antczak,
dr Jacek Charatynowicz,
dr Iwona Florek,
dr Leszek Goździewski,
dr Adam Halemba,
dr Alina Paklerska
dr Sylwester Smoleński,
dr Aleksandra Szejniuk,
mgr Urszula Anisiewicz
mgr Marta Bojaruniec,
mgr Adam Życzkowski.

Seminaria naukowe

Rok akademicki 2024/2025

W trakcie Seminarium swoje wystąpienie będzie miał Pan 
dr Sylwester Smoleński, Akademia Nauk Stosowanych WSGE
 
Temat: Wpływ długości czasu obowiązywania stopni alarmowych (stopni alarmowych CRP) na realizację zadań wynikających z ich wprowadzenia
 
Wiodąca dyscyplina naukowa: nauki o bezpieczeństwie
 
Prowadzący część merytoryczną Seminarium oraz moderator dyskusji: dr Maciej Ciesielski
 
Serdecznie zapraszam na spotkanie oraz późniejszą dyskusję.
 
Link do spotkania:
 
 

W trakcie seminarium swoje wystąpienie będzie miał Pan 

dr hab. inż . Przemysław Niewiadomski, prof. UZ, Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości, Katedra Zarządzania Strategicznego i Marketingu 

Temat: “Wirtualizacja przestrzeni biznesowej”

Wiodąca dyscyplina naukowa: nauki o zarządzaniu i jakości 
 
Prowadząca część merytoryczną Seminarium oraz moderator dyskusji: dr Aleksandra Szejniuk
 
Link do spotkania:
 

W trakcie seminarium swoje wystąpienie będzie miała 

Pani dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, prof. Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, prof. Uniwersytetu SWPS, Dyrektor Departamentu ds. Domen Internetowych w Państwowym Instytucie Badawczym NASK 

Temat: “Zwalczanie nielegalnych treści w sieci”

Wiodąca dyscyplina naukowa: nauki prawne
 
Prowadzący część merytoryczną Seminarium oraz moderator dyskusji: dr Maciej Ciesielski
 
Link do spotkania:
Pan Profesor jest zatrudniony w Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie (od 2015). Jest Absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie (studia magisterskie), Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL w Lublinie (studia doktoranckie). Stopień doktora habilitowanego uzyskał w Akademii Obrony Narodowej – Wydział Bezpieczeństwa Narodowego. Natomiast tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne otrzymał na mocy postanowienia Prezydenta RP w 2021 r. Redaktor Naczelny (do 2016 r.) kwartalnika „Bezpieczeństwo i Administracja”, z-ca Redaktora Naczelnego półrocznika „Cybersecurity and Law”. Prezentowane przez Pana Profesora kierunki badawcze to administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego, organizacja krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, system ratownictwa w Polsce, system zarządzania kryzysowego, instytucja stanów nadzwyczajnych.
 
Link do spotkania:
Abstrakt wystąpienia:
 
Możliwości technologicznie stale idą na przód, nie zawsze jednak mogą stanowić powód do radości. Obok wielu korzyści wynikających z tego faktu, trzeba być także świadomym nowych zagrożeń. W tym przypadku można mówić o zjawisku deepfake. Jeszcze do niedawna szczytem dezinformacji było rozpowszechnianie fałszywych zdjęć i tekstów. Wraz z rozwojem ery cyfrowej, rozwinęły się także możliwości sztucznej inteligencji, która osiągnęła zupełnie nowy poziom i jest obecnie w stanie wykreować także sztuczne wideo. Łatwy dostęp do narzędzi spowodował, że w sieci pojawiło się wiele spreparowanych filmów z udziałem polityków, czy osób powszechnie znanych. Deepfake’i szybko stały się powszechnie rozpoznawalną koncepcją wśród ogółu internautów i częstym tematem w mediach społecznościowych. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że technologia deepfake została „zdemokratyzowana”. Deepfake jako termin „slangowy” nie ma uzgodnionej definicji technicznej. Najczęściej odnosi się do sfabrykowanego filmu lub dźwięku przedstawiającego osobę mówiącą lub robiącą coś, czego nigdy nie powiedziała. Przedmiotem rozważań będzie zjawisko deepfake jako zagrożenie dla tożsamości cyfrowej jednostki.
W trakcie seminarium swoje wystąpienie miał Pan Dr Adam Halemba, który zreferował planowany przebieg projektu badawczego w ramach programu ERASMUS MUNDUS – liderem jest turecki uniwersytet i zakłada partnerstwo 6 krajów, potencjalnie na 3 lata 2026-2029. 
Domena naukowa tej części spotkania to nauki o zarządzaniu i jakości. Prowadzącą część merytoryczną Seminarium oraz moderatorem spotkania w prezentowanej domenie była Pani dr Aleksandra Szejniuk.
 

Rok akademicki 2023/2024

Abstrakt:
W Polsce od wielu lat występują problemy realizacji zadań związanych z koordynacją, nadzorem i kontrolą funkcjonowania służb specjalnych. Znane są diagnozy tego stanu, ale podejmowane działania lub ich zapowiedzi nie są optymistyczne. Rola nauki w tym zakresie – niezwykle ograniczona – ze względu na dostęp do informacji niejawnych, jakie powinny być podjęte działania prawne?
Abstrakt:
Celem wystąpienia będzie próba zrozumienia i wyjaśnienia bezpieczeństwa za pomocą języka, komunikacji, prawa oraz jego wpływu na władzę.  W przywołanej perspektywie bezpieczeństwo pojmowane jest jako swoisty proces społeczny dekodowany w ramach działań komunikacyjnych. W tym obszarze należy podkreślić, że pomiędzy bezpieczeństwem oraz pozostałymi fenomenami społecznymi dochodzi do szczególnych relacji, w które (świadomie bądź nie) są permanentnie zanurzeni wszyscy aktorzy życia społecznego, praktycznie w każdym wymiarze funkcjonowania człowieka jako istoty społecznej. Dochodzi do wykorzystania kontekstu społecznego, do “grania” kontekstem społecznym, czy szerzej ujmując licznymi kontekstami społecznymi, do rozciągania ich granic. Kontekst bezpieczeństwa rozumiemy właśnie jako kontekst społeczny, który jest niezwykle plastyczny i kreowany przez język. 
Abstrakt: 
W ramach wystąpienia zostaną poruszone następujące zagadnienia:
1. Administracja publiczna- administracja rządowa- administracja samorządowa
· Struktura i zatrudnienie w administracji publicznej
· Specyficzne cechy i funkcje administracji publicznej
2. Zadania i organizacja Krajowej Administracji Skarbowej
· Struktura i zatrudnienie w Krajowej Administracji Skarbowej
3. Zarządzanie zasobami ludzkimi
· Rola Szefa Służby Cywilnej w procesie zarządzania zespołami ludzkimi w KAS
4. Wybrane elementy procesu zarządzania zasobami ludzkimi w KAS
o Nabór, zatrudnienie i wprowadzenie do pracy.
o Wdrożenie (adaptacja pracownika
o Ocenianie efektów pracy
o Szkolenie i rozwój pracownika
o Nagradzanie pracowników
6. Efektywność funkcjonowania KAS
7. Podsumowanie i wnioski
Referat wygłosi dr Aleksandra Szejniuk
 
Abstrakt:
Wypalenie zawodowe nazywane jest chorobą XXI wieku, zyskało miano choroby cywilizacyjnej. Jest to zjawisko zawodowe będące rezultatem przewlekłego stresu. W związku z licznymi przemianami cywilizacyjnymi oraz wzrostem wymagań pracodawców w stosunku do pracowników, niezależnie od wykonywanej pracy narażeni są oni na psychologiczne koszty, które mają wpływ na zjawisko wypalenia. Praca jest nierozłącznym elementem życia każdego człowieka. Ważne jest, aby ona go nie wyniszczała. Każdy pracodawca powinien traktować swoich pracowników jako podmiot a nie przedmiot w myśl zasady, że człowiek jest wartością dodaną dla organizacji. Celem prezentacji referatu jest przedstawienie przyczyn oraz konsekwencji niepożądanego zjawiska jakim jest wypalenie zawodowe.
Referat wygłosił prof. dr hab. Bronisław SITEK
 
Abstrakt

Współczesny rozwój ekonomii jest powiązany z nowymi technologiami. Te bowiem stwarzają nowe możliwości rozwoju gospodarczego.  Pomimo doktrynalnych i normatywnych rozwiązań dotyczących odpowiedzialnego biznesu, ten ciągle rozwija w kierunku maksymalizacji zysku. Istotne znaczenie mają wskaźniki mikro- i makroekonomiczne, człowiek staje się konsumentem dóbr. Rozwój ekonomii w powiązaniu z nowymi technologiami potrzebuje nowych obszarów sprzedaży produktów i usług. Te zaś ograniczone są wartościami tradycyjnymi. Stąd na usługi rozwoju ekonomii w powiązaniu z nowymi technologiami coraz częściej opowiadają się badania naukowe w zakresie nauk społecznych i humanistycznych, w tym filozofia i etyka. Zmiany mentalności człowieka i odejście od filozofii antropocentrycznej staje się dzięki powrotowi do metody rewizjonizmu w stosunku do dotychczasowego systemu wartości.  

Skip to content