Logo ANS Józefów

Akademia Nauk Stosowanych WSGE
im. A. De Gasperi w Józefowie

X Konferencja Praw Człowieka 2025

Data: 13.06.2025
Godzina: 09:00 - 15:00
Miejsce wydarzenia: Bulevardi Gjergj Fishta 52, Tiranë 1023, Albania
Pokaż na mapie

13 czerwca 2025, Uniwersytet Śródziemnomorski w Tiranie

X Konferencja Praw Człowieka 2025

13 czerwca 2025, Uniwersytet Śródziemnomorski w Tiranie

“Granice praw człowieka: Dialog między obowiązkami a wolnością”

Współcześnie obserwujemy narastający trend skrajnej indywidualizacji, objawiający się w dążeniu do zaspokajania indywidualnych oczekiwań i potrzeb bez uwzględniania dobra ogółu społeczeństwa i państwa. Należy jednak pamiętać, iż obok praw, obywatelom przysługują również obowiązki wobec państwa.

Konferencja zatytułowana “Granice praw człowieka: Dialog między obowiązkami a wolnością” będzie koncentrować się na roli i odpowiedzialności obywateli w przestrzeganiu i promowaniu praw człowieka. Celem konferencji jest zbadanie, jak różne aspekty życia społecznego i prawnego wpływają na wzajemne relacje między jednostkami, państwem, podmiotami gospodarczymi oraz organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w kontekście egzekwowania fundamentalnych praw i wolności człowieka.

Zakres Tematyczny

Konferencja obejmuje szeroki zakres tematów związanych z obowiązkami ludzi w stosowaniu zasad praw człowieka w różnych dziedzinach życia. Główne obszary dyskusji to:

Relacje obywatel-państwo i wzajemne obowiązki w zakresie poszanowania praw człowieka
Obowiązki jednostek w przestrzeganiu praw człowieka w kontaktach międzyludzkich
Rola praw człowieka w prawie gospodarczym i obowiązki przedsiębiorców
Obowiązki organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zakresie karnym w kontekście praw człowieka

Proponowane panele tematyczne

1. Relacje obywatel-państwo i wzajemne obowiązki w zakresie poszanowania praw człowieka
2. Obowiązki jednostek w przestrzeganiu praw człowieka w kontaktach międzyludzkich
3. Rola praw człowieka w prawie gospodarczym i obowiązki przedsiębiorców
4. Obowiązki organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zakresie karnym w kontekście praw

Po konferencji planowane jest wydanie publikacji wieloautorskiej z możliwością dofinansowania ze środków budżetu państwa.

Publikacja będzie wydana w Wydawnictwie WSGE.

logo funduszy

Projekt „Akademia bez barier” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus