Zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie o nagrodę Starosty Otwockiego – „Buzdygan Marszałka Bielińskiego” oraz Nagrodę Rektora WSGE „Innowator Biznesu” dla Najlepszych Przedsiębiorców oraz Organizacji Pozarządowych Powiatu Otwockiego
Szanowni Państwo,
Samorząd Powiatu Otwockiego, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie oraz Klub Nowej Gospodarki kolejny raz chcą wyróżnić tych najlepszych. Dlatego z wielką przyjemnością zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie o nagrodę Starosty Otwockiego – „Buzdygan Marszałka Bielińskiego” oraz Nagrodę Rektora WSGE „Innowator Biznesu” dla Najlepszych Przedsiębiorców oraz Organizacji Pozarządowych Powiatu Otwockiego. Spośród nominowanych Kapituła Konkursowa wyłoni laureatów, którzy otrzymają wyróżnienia.
Wszystkich lokalnych przedsiębiorców zachęcamy do składania zgłoszeń do konkursu. Może je wysyłać za pośrednictwem poczty e-mail: promocja@powiat-otwocki.pl
Wnioski do konkursu są przyjmowane do 6 października 2023 r.
Wyróżnienia zostaną przyznane w takich kategoriach, jak: Pracodawca Roku, Filantrop Roku, Firma Roku, Innowator Roku, Bizneswoman, Biznes Rodzinny, Aktywny NGO.
więcej informacji: https://www.powiat-otwocki.pl/aktualnosci/1311
Klub Nowej Gospodarki jest miejscem integracji osób, przedsiębiorców i instytucji aktywnie działających na rzecz rozwoju Powiatu Otwockiego, zwłaszcza w obszarze wdrażania nowych i innowacyjnych technologii, zwalczania bezrobocia, kreowania nowych miejsc pracy dla młodych i zdolnych osób z naszego Powiatu, tworzenia obszarów ekonomicznych oraz rozwoju lokalnego rzemiosła. Spotkania Klubu odbywają się kilka razy do roku oraz skutkują konkretnymi inicjatywami czy też postulatami, kierowanymi ku odpowiednim instytucjom, celem wsparcia rozwoju gospodarczego i innowacyjnego Powiatu Otwockiego.
Cele działania Klubu Nowej Gospodarki Powiatu Otwockiego:
- wdrażanie nowych i innowacyjnych technologii
- tworzenie miejsca integracji osób, przedsiębiorców i instytucji aktywnie działających na rzecz rozwoju Powiatu Otwockiego
- zwalczanie bezrobocia
- kreowanie nowych miejsc pracy dla młodych i zdolnych osób z naszego Powiatu
- tworzenie obszarów ekonomicznych
- rozwój lokalnego rzemiosła
- kierowanie ku odpowiednim instytucjom, konkretnych inicjatywami czy też postulatów, celem wsparcia rozwoju gospodarczego i innowacyjnego Powiatu Otwockiego
- stworzenie platformy, która śladem podobnych inicjatyw w wielu rejonach polski, będzie czynnikiem wpływającym na rewitalizację gospodarczą Powiatu Otwockiego
- integracja środowisk naukowych, biznesowych oraz administracji samorządowej
Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces – tymi słowami Wicestarosta Otwocki – Paweł Rupniewski rozpoczął IV Forum Gospodarcze Powiatu Otwockiego, które odbyło się 15 grudnia 2016 r. w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku
Powiedzenie Henrego Forda w pełni odzwierciedla proces, jaki miał miejsce w trakcie ubiegłego 2016 roku na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i aktywizacji rynku pracy w powiecie otwockim.
Zakończone IV Forum Gospodarcze Powiatu Otwockiego miało rozbudowaną formułę – zostało poprzedzone cyklem 5 konferencji z udziałem przedstawicieli samorządu lokalnego, przedsiębiorców, III sektora i aktywnych mieszkańców, których organizatorami byli: Powiat Otwocki, Powiatowy Urząd Pracy w Otwocku, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie oraz Klub Nowej Gospodarki. W trakcie spotkań , których gospodarzami byli nie tylko stolica powiatu ale także gminy: Celestynów i Karczew, uczestnicy warsztatów przeszli drogę od diagnozy problemu, do jego rozwiązania. Efektem tych spotkań są propozycje projektów przygotowane przez uczestników obejmujące swoim zakresem szeroką strefę interesów i potrzeb społeczności lokalnej. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie projektów, co łączy się z rozpoczęciem działań nastawionych na znalezienie odpowiedniego finansowania.
Cykl warsztatów zakończono podpisaniem porozumienia partnerstwa lokalnego na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i aktywizacji rynku pracy w powiecie otwockim,
w którym partnerzy wyrazili wolę współdziałania w ramach sieci lokalnej współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego powiatu otwockiego, podejmowania wspólnych działań i inicjatyw w celu rozwiązywania lokalnych problemów społecznych i gospodarczych. Dokument podczas uroczystej gali podpisali: Wicestarosta Otwocki Paweł Rupniewski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Danuta Wolska-Rzewuska, Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie dr Tadeusz Graca i Wójt Gminy Celestynów Witold Kwiatkowski.
Podczas uroczystej gali wręczono również nagrody Starosty Otwockiego oraz Rektora WSGE w Józefowie dla najlepszych przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych powiatu otwockiego.
Wręczając nagrody i wyróżnienia Wicestarosta Otwocki – Paweł Rupniewski zwrócił się do nagrodzonych następującymi słowami: Buzdygan Marszałka Bielińskiego to nagroda starosty otwockiego, która ma szczególny charakter. Z jednej strony odwołuje się do działań Franciszka Bielińskiego, marszałka wielkiego koronnego, słynącego z zaawansowanych działań na rzecz lokalnej społeczności. Stanowi znak, że zarząd powiatu dostrzega w działaniach współczesnych przedsiębiorców historyczne odniesienia do chlubnych poczynań, przywdziewających szatę nowoczesności. Jest to zatem wyr różnienie, lecz , i tu objawia się druga strona tej nagrody, przyznana jest na zasadzie Primus Inter pares, czyli pierwszy wśród równych. Nagroda nie jest bowiem narzędziem faworyzacji określonych przedsiębiorców. Otrzymanie jej oznacza pewien rodzaj obowiązku. To wzięcie w dłoń buławy i wskazanie kierunku rozwoju partnerom biznesowym z naszego regionu w poszanowaniu wzajemnej równości.
Ideą spotkań Klubu Nowej Gospodarki Powiatu Otwockiego, śladem podobnych inicjatyw w wielu rejonach polski, jest stworzenie platformy, która będzie czynnikiem napędowym rozwoju regionu.
O Forach Gospodarczych Powiatu Otwockiego
I Forum Gospodarcze Powiatu Otwockiego (7.09.2013), było pierwszym z zapowiadanych działań, które Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Otowcku oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Otwocku podejęły w celu integracji środowisk naukowych, biznesowych oraz administracji samorządowej. Po niewątpliwym sukcesie tego wydarzenia przyszedł czas na kolejne wyzwania. Pierwszym krokiem było powołanie nieformalnej grupy przedstawicieli świata biznesu, administracji samorządowej i nauki – Klubu Nowej Gospodarki Powiatu Otwockiego.
Kilka miesięcy później bo przy okazji konferencji „Nowoczesne technologie dla Mazowsza” zorganizowanej przez WSGE w Józefowie wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz Instytutem Wysokich Ciśnień PAN Unipress 14 grudnia 2013 roku, odbyło się pierwsze spotkanie przyszłego Klubu Nowej Gospodarki. W czasie tego spotkania powołano Zarząd Klubu i zaakceptowano dalszy sposób działań.
Klub nie przyjął formy prawnej – jest miejscem integracji osób, przedsiębiorców i instytucji aktywnie działających na rzecz rozwoju Powiatu Otwockiego, zwłaszcza w obszarze wdrażania nowych i innowacyjnych technologii, zwalczania bezrobocia, kreowania nowych miejsc pracy dla młodych i zdolnych osób z naszego Powiatu, tworzenia obszarów ekonomicznych oraz rozwoju lokalnego rzemiosła. Zamiarem jest, aby spotkania Klubu odbywały się kilka razy do roku oraz skutkowały konkretnymi inicjatywami czy też postulatami, kierowanymi ku odpowiednim instytucjom, celem wsparcia rozwoju gospodarczego i innowacyjnego Powiatu Otwockiego. Największym wydarzeniem organizowanym przy udziale Klubu jest Forum Gospodarczego Powiatu Otwockiego, którego II edycja odbyła się 5 września 2014 w PMDK w Otwocku.
W dniu 4 września 2015 roku w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku odbyło się III Forum Gospodarcze Powiatu Otwockiego. Organizatorami III Forum Gospodarczego byli Starostwo Powiatowe w Otwocku, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku w ramach wspólnych działań w Klubie Nowej Gospodarki Powiatu Otwockiego.
Program Forum składał się z części panelowej, w której wzięli udział przedstawiciele organizacji pracodawców, zajmujących się rozwojem gospodarczym, społecznych oraz administracji publicznej.
Drugie wydarzenie stanowiło uroczystą II Gala Biznesu Powiatu Otwockiego, podczas której został rozstrzygnięty Konkurs dla Najlepszych Przedsiębiorców oraz Organizacji Pozarządowych Powiatu Otwockiego. Miał on na celu pokazanie dobrych praktyk współpracy biznesu, nauki oraz administracji w powiecie otwockim. Kapituła Konkursu wyróżniła najlepszych przedsiębiorców w siedmiu kategoriach:
- Pracodawca Roku
- Filantrop Roku
- Debiut Roku
- Innowator roku
- Bizneswoman
- Biznes Rodzinny
- Aktywny NGO
Zorganizowane po raz drugi przez samorząd Powiatu Otwockiego, Wyższą Szkołę Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie oraz Klub Nowej Gospodarki Powiatu Otwockiego, okazało się dużym sukcesem. Wydarzenie odbyło się w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej – Jacek MĘCINA. „Rewitalizacja i innowacja gospodarki” – pod tym hasłem dyrektor ds. rozwoju Krajowej Izby Gospodarczej – Jacek CZECH poprowadził panel dyskusyjny. W debacie udział wzięli przedstawiciele świata nauki, biznesu i Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli nauki, administracji, biznesu oraz organizacji pozarządowych administracji.
Tegoroczne forum odbyło się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, współorganizatorami wydarzenia byli Powiat Otwocki, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie oraz Zarząd Klubu Nowej Gospodarki. Celem spotkań jest budowanie mechanizmów współpracy pomiędzy samorządem, biznesem, jednostkami naukowymi oraz III sektorem. III Forum gospodarcze było doskonałą możliwość do podzielenia się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu, rozwijaniu oraz unowocześnianiu przedsiębiorstw, aktywizowaniu lokalnego rynku pracy, czy inspirowaniu inicjatyw gospodarczych. Podczas wydarzenia eksperci oraz praktycy poruszali temat rewitalizacji gospodarczej powiatu przez innowacji i kapitału społecznego. Drugą częścią wydarzenia była Gala Biznesu Powiatu Otwockiego, – prezentacja najlepszych przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych wyłonionych w konkursie, którzy na terenie Powiatu Otwockiego wyróżniają się w zakresie przeciwdziałania bezrobociu, aktywizacji lokalnego rynku pracy oraz angażują się społecznie.
IV edycja Forum odbyła się w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku, rozpoczęto ją od podpisania porozumienia dotyczącego Partnerstwa Lokalnego.
Dokument podpisała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Danuta Wolska-Rzewuska, wicestarosta Powiatu Otwockiego Paweł Rupniewski, prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie dr Tadeusz Graca oraz wójt Gminy Celestynów Witold Kwiatkowski. Porozumienie ma służyć na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, aktywizacji rynku pracy i współdziałania w latach 2016-2023. Zgodnie już z tradycją Forum druga część wydarzenia została poświęcona na wyróżnienia „Buzdyganami” i statuetkami firm działających na terenie powiatu
Gospodarzami spotkania byli Paweł Rupniewski, wicestarosta Powiatu Otwockiego oraz dr Tadeusz Graca rektor WSGE w Józefowie. W pierwszej części wydarzenia zebrani najpierw mieli możliwość wysłuchania ciekawych prelekcji a następnie odbył się panel dyskusyjny o tym, jak poprawić współpracę biznesu z urzędami publicznymi. Druga część wieczoru poświęcona była stricte nagrodzeniu najlepszych biznesów z terenu powiatu „Buzdyganami Marszałka Bielińskiego” oraz statuetkami.
Na terenie powiatu otwockiego działa kilka tysięcy przedsiębiorców i setki organizacji pozarządowych. Dzięki nim rozwija się nasz region, powstają nowe usługi, a także wdrażane są innowacyjne projekty. Wiele z nich doświadcza codziennych wyzwań, ale skutecznie stawiają im czoła.
Konkurs dla przedsiębiorców, który kończyło się coroczne Forum Gospodarcze Powiatu Otwockiego to wydarzenie, które pozwala na wyróżnienie najbardziej innowacyjnych i najlepiej zarządzanych firmy z naszego regionu.
W tym roku, w związku z pandemią, organizacja Forum nie była możliwa. Jednak inicjatorzy przedsięwzięcia – Samorząd Powiatu Otwockiego, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie oraz Klub Nowej Gospodarki nie zrezygnowali z projektu. Spośród nominowanych Kapituła Konkursowa wyłoniła laureatów, którzy otrzymali nagrodę Starosty Otwockiego – „Buzdygan Marszałka Bielińskiego” oraz Nagrodę Rektora WSGE „Innowator Biznesu” dla Najlepszych Przedsiębiorców oraz Organizacji Pozarządowych Powiatu Otwockiego. Tym samym dobra tradycja została zachowana.
Forum Gospodarcze, stanowiące platformę wymiany doświadczeń, wzajemnej inspiracji, a czasem konstruktywnej krytyki w celu impulsu do rozwoju, na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w powiecie otwockim. Organizowane spotkania mają na celu między innymi zacieśnienie współpracy ludzi biznesu z samorządowcami i przedstawicielami nauki. Reprezentanci małych i średnich przedsiębiorstw oraz samorządowcy uczestniczący w wydarzeniu podzielili się swoimi doświadczeniami i wspólnie poszukiwali nowych obszarów rozwoju. Jednym z gości wydarzenia była Minister Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, która omówiła rozwiązania dla przedsiębiorców, które zostaną wprowadzone w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Formy wsparcia dla nowych inwestycji przedstawiła Karolina Falkenberg z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a reprezentanci Urzędu Skarbowego w Otwocku (jego Naczelnik Jolanta Warpas i Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej – Emilia Szostak) przybliżyły dobre praktyki w za-kresie współpracy i zachęcały przedsiębiorców do korzystania z elektronicznych usług urzędu.
IX edycja Forum Gospodarczego Powiatu Otwockiego, której organizatorami byli Powiat Otwocki oraz Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Otwocku, odbyła się pod hasłem: „Kryzys szansą na zmianę”. Hasło przewodnie wybrzmiewało zarówno z prelekcji, jak i debaty podczas panelu dyskusyjnego.
Spotkanie było okazją do nagrodzenia i wyróżnienia najlepszych przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych powiatu otwockiego. Starosta Krzysztof Szczegielniak oraz Wiceprzewodnicząca Rady Grażyna Olszewska wręczyli nagrody w konkursie „Buzdygan Marszałka Bielińskiego”, zaś rektor WSGE Małgorzata Sitek wraz prorektor Małgorzatą Such-Pyrgiel wręczyły Nagrody Rektora WSGE „Innowator Biznesu” dla Najlepszych Przedsiębiorców oraz Organizacji Pozarządowych Powiatu Otwockiego. Laureaci konkursów udowodnili, że przedsiębiorczość i działania na rzecz wspólnego dobra w naszym regionie ma się dobrze!
Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom zdecydowano, że w tym roku tematem przewodnim Forum będzie „Partnerstwo dla rozwoju”. Podczas panelu dyskusyjnego porozmawiamy o tym, jak skutecznie współpracować dla dobra wspólnego. Zaproszeni do udziału w wydarzeniu prelegenci omówią także formy aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami na przykładzie projektu “Kraina Akceptacji”.
Ilość miejsc ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia należy przesyłać na adres promocja@powiat-otwocki.pl do piątku, 20 października 2023 roku.