Informujemy, iż możliwość składania wniosków o przyznanie poszczególnych rodzajów stypendium w roku akademickim 2024/2025 rozpocznie się 1 października 2024r.
W razie jakichkolwiek wątpliwości – jesteśmy do Państwa dyspozycji – od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Prawidłowe wypełnienie wniosku znacznie przyspieszy proces jego rozpatrzenia, a tym samym będziemy mogli sprawnie dokonać wypłat.
Pytania można kierować za pomocą email na adres: stypendia@wsge.edu.pl
lub telefonicznie: mgr Urszula Anisiewicz – 22 780 10 07 w. 25
Szczegółowy opis rodzajów stypendiów wraz z wytycznymi dotyczącymi procedury przyznawania oraz odpowiednimi wnioskami znajduje się w Regulaminie ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń studentom Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie (link do regulaminu)
FORMA SKŁADANIA WNIOSKU W ROKU AKADEMICKIM 2024 / 2025
Forma wsparcia | Termin składania wniosku | Forma wniosku |
Stypendium socjalne | 1 października 2024 – 31 października 2024 | Wniosek złożony w formie papierowej; załączniki – oryginały dokumentów do wglądu |
Stypendium dla osób niepełnosprawnych | 1 października 2024 – 31 października 2024 | Wniosek w formie elektronicznej – za pośrednictwem USOS |
Stypendium Rektora | 1 października 2024 – 31 października 2024 | Wniosek w formie elektronicznej – za pośrednictwem USOS |
Zapomoga | Cały rok akademicki | Wniosek w formie elektronicznej – za pośrednictwem USOS |
Akademia Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie proponuje swoim studentom pomoc materialną, która przyznawana jest na mocy decyzji Komisji Stypendialnej w formie:
- Stypendium socjalnego
Stypendium socjalne przysługuje studentom począwszy od pierwszego semestru studiów przez cały okres nauki niezależnie od wybranego rodzaju, kierunku i systemu studiów. Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Dochód w rodzinie studenta nie może być wyższy niż próg ustalany na każdy rok akademicki. Wnioski są przyjmowane od 1 października 2024r. do 31 października 2024r.
- Stypendium dla osób niepełnosprawnych
Stypendium dla osób niepełnosprawnych przysługuje studentom począwszy od pierwszego semestru studiów przez cały okres nauki niezależnie od wybranego rodzaju, kierunku i systemu studiów, w przypadku orzeczenia stopnia niepełnosprawności.
- Stypendium Rektora
Stypendium za wyniki w nauce lub sporcie może otrzymywać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub osiągnął wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Stypendia za wyniki w nauce lub sporcie są przyznawane najlepszym studentom, niezależnie do kierunku i systemu studiów po ukończeniu I roku nauki wg listy rankingowej średniej ocen za poprzedni rok lub informacji o osiągniętych w poprzednim roku wysokich wynikach sportowych w ramach przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego środków finansowych. Stypendium za wyniki w nauce lub sporcie otrzymują również studenci pierwszego roku studiów drugiego stopnia rozpoczętych w ciągu roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia na podstawie wyników uzyskanych na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia. Wnioski są przyjmowane od 1 października 2024r. do 31 października 2024r.
- Zapomogi
Student, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej może ubiegać się o zapomogę. Przez zdarzenie losowe należy rozumieć: śmierć lub ciężką chorobę członka najbliższej rodziny studenta, zdarzenie wypadkowe z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi lub finansowymi, zdarzenie związane z oddziaływaniem sił przyrody jak powódź, pożar. Wnioski są przyjmowane przez cały rok akademicki.
Warto również ubiegać się o:
- stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia
- stypendium z Powiatowego Urzędu Pracy dla osób bezrobotnych podejmujących naukę
- kredyt studencki.
Wnioski o przyznanie świadczeń należy składać w terminie od dnia 1 do 31 października 2024. Stypendia przyznane zostaną na cały rok akademicki 2024/2025.
Zgodnie z Regulaminem – student jest zobowiązany do powiadomienia Uczelni o zmianie sytuacji materialnej lub rodzinnej, które następuje w ciągu roku akademickiego.
Pierwszym i najważniejszym krokiem każdego studenta ubiegającego się o jedną z form świadczenia jest zapoznanie się z Regulaminem.
Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń studentom Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie (wprowadzony Zarządzeniem nr 15/2024 Rektora Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie z dnia 8 lutego 2024 r. w sprawie zmiany Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń studentom Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie).
Świadczeniami dla studentów są:
- stypendium socjalne;
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych;
- zapomoga;
- stypendium Rektora.
Studentowi przysługuje również prawo do ubiegania się o świadczenia ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa w postaci stypendium ministra. Szczegółowe warunki oraz tryb przyznawania stypendium, ministra regulują odrębne przepisy.
Świadczenia przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak ich łączny okres przysługiwania wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
1) pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
2) drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
Do tego okresu wliczają się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów od zajęć, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr. Tym samym dla biegu tego okresu nie ma znaczenia, czy student występuje o świadczenia oraz czy je pobiera.
Prawo do świadczeń nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy (w tym również uzyskany za granicą):
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Od powyższych zasad został ustanowiony wyjątek dotyczący prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych. W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych jeszcze na jednym kolejnym kierunku studiów przez okres nieprzekraczający 12 semestrów.
Stypendia nie przysługują:
- Kandydatom na żołnierza zawodowego lub żołnierzom zawodowym, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
- Funkcjonariuszom służb państwowych w służbie kandydackiej albo funkcjonariuszom służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania lub zgody właściwego przełożonego i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie.
STYPENDIUM SOCJALNE
Stypendium socjalne przysługuje studentowi, w rodzinie którego dochód na jedną osobę w 2023 roku nie przekraczał kwoty 1570,50 zł netto miesięcznie.
Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającej studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez:
- studenta,
- małżonka studenta,
- będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia,
- będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek,
- rodziców, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych studenta
- będące na utrzymaniu rodziców, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych studenta dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia,
- będące na utrzymaniu rodziców, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych studenta dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Student jest samodzielny finansowo gdy nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych i faktycznych i potwierdził ten fakt w złożonym wniosku oraz spełnia jedną z następujących przesłanek:
- a. ukończył 26. rok życia,
- b. pozostaje w związku małżeńskim,
- c. ma na utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
- d. osiągnął pełnoletniość, przebywając w pieczy zastępczej
- e. posiada stałe źródło dochodów i jego miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia o nieprowadzeniu gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwot określonych w art. 5 ust.1 i art.6 ust.2 pkt 3 ustawy z 2003roku o świadczeniach rodzinnych.
Za stałe źródło dochodu może być uznane wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, a także m.in.: renta po zmarłym rodzicu, renta inwalidzka, alimenty, cyklicznie zawierane umowy zlecenie, umowy o dzieło. Stałe źródło dochodu oznacza nieprzerwane źródło dochodu w całym roku kalendarzowym (osiągane przez 12 miesięcy).
Ciężar udowodnienia posiadania stałego źródła dochodu spoczywa na studencie. Student, powyższy fakt udokumentować może przedstawiając, np. zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu, umowy cywilno-prawne, decyzję właściwego organu o przyznaniu renty, wyrok sądowy zasądzający alimenty, decyzję o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Niezbędne dokumenty uprawniające do ubiegania się o przyznanie stypendium socjalnego:
- oryginał zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia członków rodziny o dochodzie podlegającym opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27,30b,30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2023 dla wszystkich pełnoletnich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym (dotyczy również osób prowadzących gospodarstwa rolne),
- zaświadczenie wydaje urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika
- zaświadczenie musi zawierać informacje o: wysokości dochodu (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania, bez pomniejszania o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz o należny podatek dochodowy); wysokości składek na ubezpieczenie społeczne odliczone od dochodu; wysokości należnego podatku
- każdy członek rodziny studenta zobowiązany jest przedłożyć oddzielne zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości dochodu (dotyczy to również osób, którym przysługuje prawo wspólnego rozliczania się), dotyczy to również osób, których dochód był zerowy, wówczas taka informacja powinna być zawarta w zaświadczeniu,
- osoby pełnoletnie, które nie posiadają numeru NIP, zobowiązane są przedłożyć zaświadczenie z urzędu skarbowego stwierdzające, że nie figurują w ewidencji podatników,
- nie będą uznawane kopie zeznań podatkowych dołączone do wniosku zamiast stosownego zaświadczenia -zaświadczenia z urzędu skarbowego jest jedynym, akceptowanym dokumentem poświadczającym dochody.
- zaświadczenia albo oświadczenia wszystkich pełnoletnich członków rodziny zawierające informacje o wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 roku, wydane przez organ emerytalno-rentowy lub np. zakład pracy
- oświadczenia członków rodziny o dochodzie osiągniętym w 2023r. rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
- oświadczenie musi zawierać informacje o: wysokości należnych składek na ubezpieczenia społeczne, wysokości należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne, wysokości i formie należnego zryczałtowanego podatku dochodowego, wysokości dochodu po odliczeniu należnych składek i podatku;
- dla każdego pełnoletniego członka rodziny nieprowadzącego działalności gospodarczej: zaświadczenie z urzędu skarbowego o niefigurowaniu w ewidencji osób prowadzących działalność gospodarczą,
- w przypadku przychodów osiąganych przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określające rzeczywistą wysokość opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne,
- w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego – zaświadczenie właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w ha przeliczeniowych za 2023 rok,
- zaświadczenie o dochodach netto uzyskiwanych przez członków rodziny za granicą,
- przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osób spoza rodziny,
- kopię odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub kopię odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów, w przypadku uzyskania alimentów niższych niż zasądzone w wyroku lub ugodzie sądowej, oraz zaświadczenia komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów
- zaświadczenie z urzędu pracy o statusie bezrobotnego bez prawa lub z prawem do zasiłku (od….. do…..),
- w przypadku osób niezarejestrowanych w PUP jako osoby bezrobotne, oświadczenie o braku dochodów i nie wykonywaniu żadnej pracy zarobkowej i zaświadczenie o ubezpieczeniu z innego źródła,
- zaświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa lub dzieci studenta do szkoły lub szkoły wyższej,
- odpis aktu urodzenia rodzeństwa lub dzieci studenta, nieobjętych obowiązkiem szkolnym (do 7 lat),
- w przypadku pełnoletniego, niepełnosprawnego rodzeństwa – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- dokumenty udowadniające samodzielność finansową studenta – potwierdzające stałe źródło dochodui jego wysokość w roku 2023,
- decyzja o przyznanej rencie strukturalnej,
- decyzja o przyznanej zaliczce alimentacyjnej,
- prawomocny wyrok Sądu Rodzinnego orzekający rozwód lub separację,
- orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
- prawomocny wyrok Sądu Rodzinnego stwierdzający przysposobienie lub zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjno-opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka,
- akt zgonu nieżyjącego członka rodziny,
- zaświadczenie z KRUS-u o ubezpieczeniu członków rodziny studenta, którzy nie posiadają gospodarstwa rolnego.
- dla osób ubezpieczonych w KRUS zaświadczenie (oświadczenie) o niepobieraniu zasiłku chorobowego w 2023 r.
- Wszystkie nie wymienione wyżej dokumenty, które mają wpływ na przyznanie stypendium socjalnego.
W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny studenta, uzyskania dochodu lub innych zmian mających wpływ na prawo do pobierania stypendium socjalnego, student obowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia Komisji Stypendialnej o wystąpieniu zmian.
W przypadku dołączenia do wniosku kopii dokumentów, np.: wyroku sądu, aktu zgonu, aktu małżeństwa, aktu urodzenia, przy składaniu wniosku należy przedłożyć ich oryginały, niezbędne do potwierdzenia zgodności kopii przez pracownika Uczelni.
STYPENDIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Stypendium dla osób niepełnosprawnych przysługuje studentowi, który posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym). Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Stypendium dla osób niepełnosprawnych może być, wyjątkowo, przyznane w trakcie trwania roku akademickiego, po stwierdzeniu niepełnosprawności. Stypendium jest przyznawane wówczas od kolejnego miesiąca, w którym złożono wniosek, bez możliwości wyrównania za poprzednie miesiące.
STYPENDIUM REKTORA
Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. Szczegółowy wykaz osiągnięć wykazany jest Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń studentom Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie.
Ponadto ustawa gwarantuje obligatoryjne przyznanie przez uczelnię stypendium Rektora, jeżeli zawnioskuje o nie student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
- laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty,
- medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
Stypendium rektora przyznawane jest na wniosek studenta w liczbie nie większej niż 10% liczby studentów każdego kierunku.
ZAPOMOGA
Zapomoga przysługuje studentowi, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej.
Zapomogę przyznaje się na wniosek studenta z powodu:
- nieszczęśliwego wypadku,
- poważnej choroby udokumentowanej zaświadczeniem lekarskim,
- śmierci najbliższego członka rodziny,
- kradzieży,
- klęski żywiołowej, np. powodzi, pożaru,
- innych zdarzeń, które zdaniem Komisji Stypendialnej kwalifikują studenta do otrzymania zapomogi.
Wniosek o zapomogę losową należy złożyć niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty zdarzenia uprawniającego do przyznania świadczenia.
Student może otrzymać zapomogę dwa razy w roku akademickim.
Student nie może otrzymać zapomogi dwa razy z powodu tego samego zdarzenia.
Komisja Stypendialna Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie
Skład Komisji:
dr hab. Małgorzata Such-Pyrgiel – przewodnicząca
mgr Urszula Anisiewicz
3 przedstawicieli studentów
Odwoławcza Komisja Stypendialna Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie:
mgr Marta Bojaruniec
mgr Joanna Majewska
przedstawiciele studentów
Kontakt do Komisji Stypendialnej ( pomoc przy wypełnianiu, wyjaśnianie skomplikowanych sytuacji):
Urszula Anisiewicz
e-mail: stypendia@wsge.edu.pl
tel. 22 780 10 07 (wew. 25)
Pomoc psychologiczna dla studentów i pracowników uczelni
W trosce o jakość życia całej naszej społeczności stworzyliśmy możliwość uzyskania bezpłatnej fachowej pomocy psychologicznej dla studentów i pracowników uczelni, którzy odczuwają potrzebę wsparcia.
Jeśli doświadczają Państwo jakichś trudności w relacjach uczelnianych, rodzinnych, partnerskich czy zawodowych, nie radzą sobie z nadmiernym stresem lub negatywnymi emocjami, zauważają kłopoty z koncentracją i utratą motywacji, własny niepokój lub irytację, doświadczają agresywnych lub zaskakujących zachowań, na które trudno zareagować albo innych problemów, które budzą Państwa obawy, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych i poufnych konsultacji psychologicznych.
Konsultacje prowadzi dr Grzegorz Świecarz, psycholog.
Zgłoszenia na konsultacje prosimy kierować na
adres: pomocpsychologiczna@wsge.edu.pl