Koło Naukowe Studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Bezpieczna Strefa” (KNSBW) skupia studentów Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie, chcących pogłębiać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego oraz nauk pokrewnych.
Celami Koła „Bezpieczna Strefa” są w szczególności:
- budzenie zainteresowań naukowych i stwarzanie członkom KNSBW warunków do pogłębiania wiedzy z obszaru nauk o bezpieczeństwie oraz kierunków pokrewnych,
- stworzenie warunków do samokształcenia i podwyższania poziomu wiedzy studentów,
- doskonalenie form i metod pracy naukowej jego członków, kierowania i zarządzania poprzez pracę w zespole,
- dbałość o właściwy wizerunek Akademii Nauk Stosowanych WSGE w Józefowie,
- inicjowanie i prowadzenie prac popularyzujących wiedzę o bezpieczeństwie wewnętrznym, narodowym i międzynarodowym,
- szerzenie dobrej i przyjacielskiej atmosfery w środowisku studenckim.
Ponadto KNSBW ma na celu zdobywanie umiejętności i doświadczeń przydatnych w przyszłej pracy.
Koło Naukowe „Bezpieczna Strefa” zamierza w swojej działalności podejmować najważniejsze kwestie i przedsięwzięcia dotyczące bezpieczeństwa i obronności, m.in.
- coroczne Konferencje Studenckie – Cykliczne Forum Bezpieczeństwa,
- udział w seminariach, sympozjach, konferencjach i zjazdach naukowych dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego, narodowego i międzynarodowego,
- organizowanie studenckich warsztatów i obozów naukowych, czy też spotkań, sympozjów i dyskusji z przedstawicielami środowisk naukowych, gospodarczych i politycznych w obszarze bezpieczeństwa i obronności,
- spotkania w ramach projektu „Ekspert bezpieczeństwa” (spotkania z ważnymi osobami z obszaru bezpieczeństwa, obronności, Sił Zbrojnych itp.),
- wykłady otwarte,
- dyskusje i debaty dotyczące bezpieczeństwa państwa, narodowego, wewnętrznego i międzynarodowego,
- projekty naukowe i badawcze dotyczące problematyki bezpieczeństwa i obronności,
- wyjazdy badawcze (np. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Oddział Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, Akademia Policji w Szczytnie, Sejm i Senat RP).
Koło Naukowe Studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego zamierza nawiązać współpracę z Akademią Policji w Szczytnie, Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademią Obrony Narodowej w Warszawie, Oddziałem Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
Uczestniczyć w przedsięwzięciach organizowanych przez organy Administracji Publicznej i inne Koła Naukowe. Członkowie Koła uczestniczyć będą w seminariach, konferencjach i sympozjach, podczas których będą mieć możliwość spotkać się z przedstawicielami środowisk naukowych, gospodarczych i politycznych w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego.
Praca w KNSBW to możliwość budowania tradycji w AWSGE w Józefowie. To również sposób na pożyteczne spędzenie wolnego czasu, zdobycie doświadczenia i satysfakcji z własnej pracy.
Członkiem KNSBW może zostać każdy student Akademii Nauk Stosowanych WSGE w Józefowie.
W ramach KNSBW funkcjonują następujące sekcje specjalistyczne:
- SEKCJA BEZPIECZEŃSTWA MIĘDZYNARODOWEGO
- SEKCJA – WSPÓŁCZESNE WOJNY I KONFLIKTY ZBROJNE
- SEKCJA SŁUŻB SPECJALNYCH
- SEKCJA BEZPIECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO
OPIEKUNOWIE:
KONTAKT:
e-mail KNSBW: bezpiecznastrefa@wsge.edu.pl
Koło Naukowe Studentów Pedagogiki „Pedagog” działa w Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie od 2005 roku. Funkcję naukowego opiekuna Koła Pedagogicznego pełniły: mgr Hanna Dutkiewicz, mgr Sylwia Ćmiel oraz dr Mirosława Raczkowska – Lipińska. Od 2013 roku opiekunem naukowym Koła Pedagogicznego jest dr Dorota Łażewska. Materialnym śladem działalności Koła Pedagogicznego jest zbór wielu prac ilustrujących pasje oraz intelektualne poszukiwania jego uczestników. Członkowie Koła Pedagogicznego organizują obecnie cykl „Spotkań z Ciekawym Człowiekiem”. Zapraszają na spotkania w siedzibie Uczelni wychowawców/nauczycieli/pedagogów, którzy dzielą się swoim zawodowym doświadczeniem zdobytym podczas pracy z dziećmi i młodzieżą w różnorodnych placówkach edukacyjno – oświatowych. Integralnym elementem spotkania są również pytania oraz dyskusja inspirowana daną prelekcją.
Spotkania członków Koła Pedagogicznego były i są nadal miejscem pogłębiania wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętej edukacji. Posiedzenia Koła Pedagogicznego to nie tylko nauka, ale też spotkania z ciekawymi ludźmi, ideami, zjawiskami pedagogicznymi, najnowszymi wydarzeniami ze świata nauczania, wychowania, edukacji formalnej i nieformalnej oraz realizacja pedagogicznych pasji i zainteresowań jego uczestników.
Celem pracy członków Koła Naukowego Studentów Pedagogiki „Pedagog” działającego w Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie k/Otwocka jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy z zakresu nauk pedagogicznych oraz wzbogacanie warsztatu pracy nauczyciela i pedagoga.
Formy realizacji celów Koła:
- spotkania dyskusyjne,
- organizowanie warsztatów,
- organizowanie wykładów otwartych i konferencji naukowych,
- organizowanie wyjazdów szkoleniowych,
- współpraca z placówkami edukacyjnymi, stowarzyszeniami i organizacjami,
- współpraca z Koła Naukowymi działającymi na innych Uczelniach,
- rozwój naukowy członków Koła poprzez publikację artykułów i udział w konferencjach,
- pozyskiwanie darczyńców na cele przewidziane regulaminem Koła.
Opiekunowie:
dr Aleksandra Lukasek
mgr Hanna Lewandowska
INTERDYSCYPLINARNE KOŁO NAUKOWE „VOX HUMANA”
Opiekunowie:
dr Aleksandra Szejniuk; e-mail: aleksandra.szejniuk@wsge.edu.pl
mgr Urszula Anisiewicz; e-mail: urszula.anisiewcz@wsge.edu.pl
mgr Adam Życzkowski; e-mail: adam.zyczkowski@wsge.edu.pl
Koło Naukowe Vox Humana działa od 2017r. przy Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie. Pomysłodawczynią i założycielką jest pani dr Aleksandra Szejniuk.
Głównym celem działalności Koła Naukowego Vox Humana jest poszerzanie wiedzy jej członków w zakresie zarządzania nowoczesnym przedsiębiorstwem, poprzez:
- promowanie problematyki zarządzania personelem w różnorodnych aspektach;
- poszerzenie wiedzy teoretycznej;
- poznawanie rynku zawodowego tej dziedziny;
- wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce;
- rozwój umiejętności członków w zakresie ZZL;
- tworzenie i rozwijanie sieci kontaktów ze studentami, absolwentami oraz światem nauki i biznesu;
- rozwijanie współpracy z kadrą naukową oraz przedstawicielami świata biznesu;
- rozwijanie osobowości członków koła i promowanie pracy zespołowej.
REALIZOWANE PROJEKTY:
Inicjatywa Koła naukowego pt:”System Raportowania Pozafinansowego” została wyróżniona i dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu: „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”
SPOTKANIA W ROKU AKADEMICKIM 2022/2023
W roku akademickim 2022/2023 gośćmi spotkań koła naukowego byli:
– pan Łukasz Malczyk, prezes Unii Polskich Przedsiębiorców, który przybliżył studentom misję działalności UPP. Unia Polskich Przedsiębiorców to społeczna organizacja, utworzona z małych i średnich przedsiębiorców, której celem jest reprezentacja polskiego, małego i średniego kapitału, tak by głos polskich przedsiębiorców był słyszalny w debacie społecznej.
– pan Janusz Cieślak – prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, który zapoznał studentów z działalnością EKB. Przedstawił jakiego wsparcia udzielił Klub polskim przedsiębiorcom w ostatnim czasie, zaprezentował nadchodzące inicjatywy klubu oraz zaprosił członków Koła na wydarzenia, których jest współorganizatorem.
– pani dr Magdalena Wójcik-Jurkiewicz, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, która od lat prowadzi badania z zakresu ujawnień niefinansowych, głównie w obszarze CSR oraz dobrych praktyk stosowanych przez spółki giełdowe. Członkini Kapituły ogólnopolskiego programu Symbol Zrównoważonego Rozwoju. Od kilku lat związana z zagadnieniami ESG, raportowania niefinansowego oraz raportowania zrównoważonego rozwoju jak i raportowania nim.in. jako członkini Grupy Roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego w ramach Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw przy Ministerstwie Finansów oraz Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Zapoznała ona studentów z zagadnieniami dotyczącymi raportowania niefinansowego i trudnościami jakie stoją przed polskimi małymi i średnimi przedsiębiorcami w tym zakresie.
W roku akademickim 2022/2023 Członkowie Koła Naukowego wraz z opiekunami wzięli udział w:
– IX Forum Gospodarczym Powiatu Otwockiego, którego organizatorem byli Powiat Otwocki i Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie. Tegoroczne Forum odbyło się pod hasłem: „Kryzys szansą na zmianę”. Podczas spotkania zostały wręczone nagrody w konkursie „Buzdygan Marszałka Bilińskiego” oraz nagrody „Innowator Biznesu” dla najlepszych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych powiatu otwockiego.
– spotkaniu 8 maja 2023r. w Ministerstwie Rozwoju z Panem Waldemarem Budą Ministrem Rozwoju i Technologii. Wystąpienie Pana Ministra poświęcone było głównym kierunkom rozwoju gospodarczego naszego kraju w nadchodzących latach oraz udziału przedsiębiorców w realizacji tego programu.
– III Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt.: „Trendy i społeczno-ekonomiczne aspekty rozwoju nowych technologii cyfrowych” z cyklu: „Społeczeństwa cyfrowe a koncepcje zarządzania organizacjami”, która odbyła się 30 maja 2023r. w siedzibie CNBOP im. Józefa Tuliszkowskiego w Józefowie. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Stowarzyszenia Europejskiego Klubu Biznesu. Celem konferencji było przedstawienie aktualnych trendów oraz dyskusja w zakresie społeczno-ekonomiczno-zarządczych aspektów, jakie rodzi rozwój nowych technologii, w tym cyfrowych, towarzyszących obecnie niemalże każdej aktywności gospodarczej. Uwieńczeniem prac związanych z zaangażowaniem w Konferencję były wystąpienia członków Koła. Śmiało prezentowali oni swoje tematy badawcze, zarówno w sesji stacjonarnej, jak i sesji posterowej, reprezentując Wyższą Szkołę Gospodarki Euroregionalnej w zacnym gronie wybitnych naukowców.
– Gali Przedsiębiorcy zorganizowanej 22 czerwca 2023r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii z okazji Dnia Przedsiębiorcy. Podczas Gali odbyła się ceremonia wręczenia nagród „Polonica Progressio”, przyznawanych przez Ministra Rozwoju i Technologii w 6 kategoriach: Lider zrównoważonego rozwoju, Lider ekspansji zagranicznej, Lider innowacji, Lider adopcji technologii, Lider rozwoju zdolności zarządczych oraz Lider współpracy.
INNE INICJATYWY:
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, studenci pokazali swoje wielkie serce. Z okazji „Mikołajek” studenci koła Vox Humana wraz z opiekunami przekazali podopiecznym Domu dziecka w Otwocku prezenty świąteczne. Jak sami zaznaczyli, chcieli wywołać choć niewielki uśmiech na twarzach dzieci tam przebywających.
Koło Naukowe Vox Humana to nie tylko zebrania o charakterze naukowym, to również czas zawiązywania nowych znajomości, wspólnych spotkań, poznawania siebie. Cykl tegorocznych spotkań Koła Vox Humana zakończył się wspólną biesiadą przy grillu, zorganizowaną z inicjatywy studentów, po zakończeniu sesji egzaminacyjnych, jako rozpoczęcie w pełni zasłużonych wakacji.
Do zobaczenia w kolejnym roku akademickim!