Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie (dalej WSGE) jest uczelnią zawodową, międzynarodową oraz wielokulturową. Uczelnia działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. WSGE podejmuje liczne inicjatywy, podejmowane od lat we współpracy z instytucjami samorządowymi i gospodarczymi, w szczególności w województwie mazowieckim. Nie bez znaczenia są także inicjatywy realizowane na rzecz mieszkańców. Obszar rekrutacji obejmuje studentów z Polski oraz spoza granic kraju. Dzięki programom Unii Europejskiej, zwłaszcza programowi Erasmus+, WSGE utrzymuje współpracę z licznymi uczelniami zagranicznymi. Cechą charakterystyczną misji Uczelni jest nakierowanie kształcenia i badań naukowych na problemy gospodarcze i lokalne, zwłaszcza: problemy oświatowe, samorządowe, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, turystyki, problemy i rozwiązania w sferze zarządzania organizacjami, społeczno-demograficzne, ekonomiczne oraz nowoczesnego społeczeństwa wiedzy. Podejmowane są prace rozwojowe i upowszechniające naukę. Uczelnia łączy dydaktykę i badania naukowe z innowacyjną gospodarką. W ten sposób uczelnia z powodzeniem przygotowuje studentów do samodzielnego poszukiwania: atrakcyjnych miejsc pracy w kraju i za granicą, zmiany zawodu oraz zdobywania nowych kompetencji i kwalifikacji oraz samokształcenia. Uczelnia odpowiada na bieżące zapotrzebowania na rynku pracy.
Cele działania WSGE
Podstawowym celem działalności WSGE jest kształcenie studentów zgodnie z zasadami i standardami obowiązującymi w Polsce i Europie. Programy studiów w WSGE odpowiadają wymogom określonym w Polskiej Ramie Kwalifikacji i założeniom innowacyjnej gospodarki. Ponadto, kształcenie studentów jest wspierane projektami krajowymi i międzynarodowymi. Uczelnia prowadzi studia I stopnia, II stopnia, jednolite studia magisterskie oraz studia podyplomowe na kierunkach umiejscowionych w dziedzinach nauk społecznych i humanistycznych.
Kolejnym celem działalności jest powiązanie Uczelni z lokalnym i krajowym samorządem oraz biznesem. Współdziałanie to ma różne formy m.in. tematy prac dyplomowych powinny być nakierowane na rozwiązywanie problemów lokalnych. Przedmioty badań naukowych i prac studenckich generowane są w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Wyrazem powiązania Uczelni z lokalną społecznością jest organizowane wspólne inicjatywy społeczno-gospodarcze.
Ważnym celem działalności Uczelni jest organizacja staży, praktyk studenckich oraz szkoleń. Działania te są niezbędne, aby wdrożyć w system kształcenia studentów elementy związane z umiejętnościami i kompetencjami społecznymi niezbędnymi w pracy zawodowej.
WSGE kształci studentów w duchu poszanowania wartości płynących z praw człowieka, zasad demokracji oraz wartości etycznych. Student winien szanować człowieka, dziedzictwo i społeczeństwo. Uczelnia kształtuje osobowość studentów i ich działania w poczuciu identyfikacji, przywiązania i sympatii do własnego narodu i państwa, praworządności, obowiązkowości i odpowiedzialności, a także poszanowania i tolerancji wobec przedstawicieli odmiennej kultury, poglądów politycznych i przekonań religijnych. WSGE umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności bezkonfliktowej pracy z ludźmi, zdolności samodzielnego rozwiązywania problemów społecznych oraz internalizację z zasadami etyki zawodowej.
Kształcenie studentów zgodnie z potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego
Uczelnia jest otwarta na potrzeby rynku pracy, identyfikowane za pomocą badań naukowych, współpracy z samorządami, podmiotami gospodarczymi i organizacjami pozarządowymi. Odzwierciedleniem tego są poszczególne kierunki studiów, także o profilu praktycznym, oraz realizowane w ich ramach zakresu. Poprzez swoja działalność WSGE odpowiada na zapotrzebowania rynku pracy w regionie, Polsce i na świecie.
Badania naukowe
Kolejnym celem WSGE jest realizacja badań naukowych, których efektem jest definiowanie problemów społecznych, gospodarczych i politycznych. Ponadto proponuje się rozwiązania, przy współpracy władz samorządowych, podmiotów gospodarczych oraz organizacji pozarządowych. W ramach corocznych planów badawczych, pracownicy zobowiązani są do przedstawienia programów badawczych. Wykonanie zadań badawczych realizowane jest indywidualnie i zespołowo. Istnieje możliwość powoływania instytutów badawczych, jako jednostek organizacyjnych uczelni, a także tworzenia zespołów badawczych z naukowcami z innych uczelni krajowych i zagranicznych. Pracownicy mają możliwość ubiegania się o granty zwykłe, promotorskie i rozwojowe. Efektem prowadzonych badań naukowych są publikacje i raporty z badań. Uczelnia wydaje własne czasopismo naukowe, znajdujące się na liście ministerialnej czasopism punktowanych. Badania naukowe prowadzone są zarówno przez nauczycieli akademickich, jak i studentów. Kadra prowadzi badania naukowe o charakterze podstawowym, a także badania stosowane, prace rozwojowe i działalność upowszechniającą naukę. Prorektorzy opracowują plan badawczy, zmierzając w ten sposób do kompleksowego opracowania naukowego problemów i zagadnień.
Więź Uczelni z absolwentami
Uczelnia prowadzi Biuro Karier, zadaniem którego jest śledzenie losów absolwentów po zakończeniu studiów, między innymi pod kątem ich przygotowania do wykonywanego zawodu i stopnia aktywizacji zawodowej. Absolwenci WSGE zatrudniani są w jednostkach administracji publicznej, placówkach oświatowych, organach bezpieczeństwa, a także sektorze prywatnym. Efektem kształcenia WSGE jest także samodzielność w podejmowaniu własnej działalności gospodarczej. Dla absolwentów Uczelnia przygotowuje ofertę dokształcania m.in. poprzez szkolenia, kursy czy studia podyplomowe. Uczelnia podtrzymuje kontakty z absolwentami, informując ich o swojej aktualnej działalności.
Współpraca międzynarodowa
WSGE w swojej działalności wykorzystuje programy europejskie. Najszerzej stosowany jest program Erasmus+, dzięki któremu jest możliwa wymiana studentów i kadry badawczo-dydaktycznej z licznymi ośrodkami naukowymi z zagranicy. W ramach tego programu Uczelnia wysyła również studentów na staże do instytucji i przedsiębiorstw zagranicznych. WSGE utrzymuje kontakty z uczelniami m.in. z Czech, Litwy, Włoch, Ukrainy, Turcji, Węgier, Słowacji i Hiszpanii.
Współpraca ze szkołami średnimi i wyższymi
Uczelnia od początku swego istnienia prowadzi współpracę ze szkołami średnimi. Przeprowadzane są akcje szkoleniowe i edukacyjne dla młodzieży, w tym wykłady otwarte, konkursy wiedzy. Działania te są podejmowane we współpracy z jednostkami otoczenia uczelni. Celem zacieśniania współpracy ze szkołami średnimi jest pozyskanie kandydatów na studentów WSGE oraz zwrócenie uwagi na ważne problemy stające przez młodymi ludźmi. W ten sposób WSGE realizuje również swoją więź z regionem i wypełnia swoja misję związaną z popularyzacją wiedzy i nauki.
Rozwój kadry
Władze WSGE zwracają szczególną uwagę na rozwój kadry badawczo-dydaktycznej i podnoszenie jej kwalifikacji i kompetencji. Finansowane są przewody doktorskie i habilitacyjne pracowników deklarujących WSGE jako podstawowe miejsce pracy. W ten sposób Uczelnia dąży do pozyskania własnej kadry badawczo-dydaktycznej. W ramach podnoszenia kwalifikacji kadra ma możliwość udziału w konferencjach organizowanych przez Uczelnię, w konferencjach i seminariach zewnętrznych oraz w mobilności akademickiej m.in. z programu Erasmus+. Udział taki jest finansowany ze środków własnych WSGE
MISJA WYŻSZEJ SZKOŁY GOSPODARKI EUROREGIONALNEJ im. Alcide De Gasperi w Józefowie w latach 2020-2024 – podlinkować z bip
STRATEGIA UCZELNI
Przyjmując strategię rozwoju WSGE jako zespół sposobów i środków realizacji celów w różnych obszarach, należy podkreślić kilka najważniejszych jej cech, a mianowicie – skupienie wysiłków na określonych zadaniach istotnych dla osiągnięcia założonych celów. Po drugie – określenie procedur przy podejmowaniu 4 konkretnych decyzji, które powinny cechować się logicznym powiązaniem z konsekwentną realizacją strategii. Realizacja wszechstronnej, obejmującej szeroki zakres działań strategii Uczelni przebiegać będzie przy jednoczesnej systematycznej i permanentnej samoocenie jej realizacji.
Strategia opiera się na poniższych zasadach:
1. Rektor aprobuje i realizuje strategię rozwoju Uczelni we wszystkich obszarach.
2. Uczelnia kieruje się zasadami wolności kształcenia i prowadzenia prac naukowych i badawczych.
3. Uczelnia wypełnia swą misję, poprzez prowadzenie badań i kształcenie studentów zgodne z państwowym systemem edukacji i nauki.
4. Uczelnia, zwłaszcza w prowadzeniu badań i prac rozwojowych, współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W ramach tego współdziałania Uczelnia wspiera udział przedstawicieli instytucji i organizacji w opracowywaniu programów studiów i ich realizacji.
Założenia wstępne strategii:
1. Przygotowana strategia WSGE to zbiór zadań, które powinny być wykonane w określonym czasie, realizując Misję i cele w niej zawarte.
2. Przebieg realizacji Strategii powinien być nadzorowany i oceniany przez Senat Uczelni, który na podstawie analiz oraz zgłoszonych uwag i wniosków może w każdym czasie dokonywać korekt w Strategii.
3. Pracownicy badawczo-dydaktyczni WSGE mają prawo i obowiązek zgłaszania wniosków, które w istotny sposób będą wpływać na dalszy rozwój Uczelni, a zwłaszcza przyczyniać się do poszerzania i uaktualniania już przyjętej Strategii.
Strategia Uczelni obejmuje dziewięć obszarów działań:
• kształcenie
• nauka,
• współpraca krajowa i międzynarodowa,
• zarzadzanie uczelnią,
• infrastruktura
• finansowanie uczelni,
• życie studenckie,
• działania promocyjne,
• współpraca z absolwentami
NOWA STRATEGIA I MISJA UCZELNI (2020 – 2024)
STRATEGIA 2013-2020
Uchwała nr 7/2017 w sprawie aktualizacji Strategii i Misji